Jenda9net


Přejdi na obsah

Virtual Server

LAN

Port Forward
Virtualní server
Virtual Server
Přesměrování portů
Map port
Mapování portů


Ano i tak moc názvů se skrývá za jednou službou o které si nyní povíme a řekneme si jak ji správně nastavit. Předem si řekněme že se bude jednat o mapování portů na vašem domácím routeru či wifi routeru ale mapování portů může být i placená služba pro Ty kteří nemají svou pevnou veřejnou IP adresu. To je vlastně první co potřebujeme pro to aby nám správně a vůbec mapování portů fungovalo.

Jde o to že náš router za pomocí NATu a jeho natovací tabulky vyřizuje požadavky několika počítačů na jednu internetovou linku. Dělá to tak že si zapamatuje požadavek na stránku od neveřejné IP adresy u vás doma a tu pak převede jako požadavek jednoho PC na veřejnou IP adresu a přiřadí jí port. Jedná se ale o požadavek na který pak router čeká a vnímá jej což je díky tomu že o něj daný počítač žádá. Jak ale udělat opak a vnutit routeru aby příchozí požadavky na určitý port přenatoval (přeložil) na správnou IP adresu v lokální síti? Právě pomocí Virtuálního serveru nebo taky mapování portů.


Ukázky managmentu mapování portů


ASUS/AM602

ASUS/WL-550gE

WELL/wrc3500


Nyní si vysvětlíme co různé položky znamenají a jak je správně nastavit aby přesměrování fungovalo v pořádku.


Máme tedy jednu veřejnou pevnou IP adresu třeba:
253.88.11.70

Pokud tedy máme pevnou IP adresu a chceme na ni připojit několik PC které skryjeme za natem a chceme aby v případě služeb byli aktivní musíme na ně nasměřovat porty veřejné na porty a ip adresy v síti neveřejné.

Například požadavek na FTP server je standardně nastaven na porty 20 až 21 ale jak to udělat pokud chceme mít FTP server na počítači který je za NATem a nejde ho normálně volat ze veřejné internetové sítě ? Router totiž automaticky takové volání zahodí neboť neví na jaký Pc a port má požadavek přesměrovat... Proto vzniklo mapování portů aby požadavky na dané porty došli až k počítači za NATem na správný port.

Ukážeme si dva případy


FTP Server

FTP server je služba která vyčkává na portech 20 a 21 a používá výhradně jen tyto dva. Pro správné namapování FTP serveru musíme vnutit NATu aby automaticky předával takový požadavek na naši požadovanou IP adresu ve vnitřní síti.

Požadavek je na začátku směřován na službu FTP tedy na port 21 na veřejné ip adrese 253.88.11.70. Příkaz tedy vypadá takto: ftp://253.88.11.70:21 router dostane tento požadavek a protože jsme mu to vnutili tak jej dále přesměruje na náma daný počítač resp. IP. 192.168.1.50

Tento příkaz bude vypadat takto:
Vidíme tedy že jsem si namapovali port číslo 21 na IP adresu ve vnirtřní síti (adresa je 192.168.1.50) na tomto Pc již naslouchá FTP server na portu 21 na který směřujeme a spojení je uskuteněno.

Příklad druhý bude vzdálená správa na PC

Vzdálená správa má automaticky číslo portu 3389.

Na ní bude při povolení této funkce ve windows počítač vyčkávat na spojení. Našemu routeru musíme tedy vnutit aby tyto porty přesměroval na počítač v lokální síti s adresou 192.168.1.253 protože to není předem určená služba nebo není obecná zvolíme ve výběru CUSTOM. A vložíme porty...


Nyní vidíte že máme přesměrován port 3389 na IP adresu 192.168.1.253 s ftp port 21 na ip adresu 192.168.1.50

Při požadavcích na tyto porty NAT automaticky pozná že je má směrovat na tyto IP adresy a provede tak. Může tak přesměrovat vždy přesměrovat jen jeden port na jednu adresu. Nelze přesměrovat jeden FTP port 21 na dvě IP adresy ve vnitřní síti.Jenda9net | LAN | WIFI Routery | HRY On-line | WIFI | Internet ZADARMO | Kontakt | Jak? | Mapování stránky

Hledat

Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku